To już ostatni dzwonek dla wielu firm rodzinnych
Polscy przedsiębiorcy przywykli, że tworzone w ostatnich latach prawo wprowadza nakazy lub zakazy, a ilość pojawiających się barier dla prowadzenia działalności gospodarczej jest olbrzymia.
Jeden z niewielu aktów prawnych, który należy ocenić pozytywnie to uchwalona przez Sejm 14 grudnia 2022 r. ustawa o fundacji rodzinnej, która pozwala budować przedsiębiorstwo rodzinne na pokolenia. Jak się wydaje, powinna ona zacząć obowiązywać pod koniec pierwszego półrocza 2023 roku, ale przygotowania do jej stosowania powinniśmy rozpocząć już teraz, o czym szerzej poniżej.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadziło konsultacje ze środowiskami firm rodzinnych przez kilka lat. Jednak ostatni, o dziwo bardzo przyjazny projekt, już takiej konsultacji nie został poddany. W trakcie całego procesu konsultacyjnego podnosiliśmy dwa zasadnicze warunki dla zapewnienia jej atrakcyjności. Po pierwsze, wyłączenie lub znaczące ograniczenie prawa do zachowku. Po drugie, wprowadzenie jasnych zasad neutralności podatkowej zakładania i funkcjonowania fundacji rodzinnej (zob. „Dlaczego w Polsce potrzebne są fundacje rodzinne”, „Rzeczpospolita” z 2 lipca 2020 r.). Obydwa wydają się spełnione.
Polscy przedsiębiorcy doczekali się w końcu rozwiązania, które ma ułatwić spadkobranie prowadzonego biznesu. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, stanowiła pierwszy wyraźny sygnał wskazujący na świadomość ustawodawcy zwrócenia uwagi na komunikaty płynące ze strony środowiska przedsiębiorców o konieczności uregulowania zasad związanych ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta